Adunarea Generala a Federatiei Romane de Go

Braila - 23 martie, 2003 )


Fiind vorba despre Primul numar al acestei reviste, ma voi limita deocamdata la reproducerea ... (fara prea multe alte comentarii) ... a informatiilor oferite pe internet (lista "rgo"), de catre presedintele federatiei (Toma Iulian):


1. Au fost validate afilierile celor 3 cluburi care s-au mai infiintat din dec. 2001 pana acum: W.Schmidt Timisoara, Olimpia Slobozia si Locomotiva Bucuresti (care NU a fost membru la reorganizarea FRGO, cum s-a insinuat mai demult). Celelalte 5 cluburi care existau pana acum sunt: ATARI Braila, Energia Braila, Severnav, Sprincenatu Tr.Severin si Palatul Copiilor Bistrita. Cam putine...

2. S-a discutat si s-a aprobat raportul de activitate si bugetul pe 2002 (cu raportul comisiei de cenzori) si pe 2003 (proiect)

3. S-a discutat calendarul competitional pt 2003. Se observa o serie de modificari:

-  fazele preliminare din Cupa Romaniei vor fi organizate de cluburi
-  semifinala Cupei se va organiza de asemenea in sistem zonal, de catre cele 8 cluburi existente (regulamentul de calificare ramane neschimbat)
-  CN Feminin se va juca odata cu finala Cupei Romaniei, la Bucuresti.
-  la juniori se va organiza o tabara de GO la Bistrita, in prima saptamana de vacanta. Programul scolar (examenul de capacitate, respectiv cel de admitere in facultate) au impus desfasurarea grupelor afectate (sub 14 ani si sub 18 ani) la alte date
-  s-a introdus campionatul de tineret, pt jucatorii sub 25 de ani, care se va raporta la MTS. Pt statisticile MTS conteaza acest campionat de tineret, precum si cele de juniori 1 si juniori 2, plus cele de seniori, evident. Cei din Galati intentioneaza sa organizeze in octombrie un festival studentesc de GO, ceea ce se incadreaza f bine in acest interval de varsta.

4. Alte hotarari:

  la CE Perechi va participa Irina Suciu impreuna cu Mirel Florescu, deoarece Mihai Basca nu poate participa si nici celelalte perechi nu pot merge. Rezultatul de anul acesta poate fi f important pt viitor, pt ca se incearca introducerea unui sistem de rotatie la mondiale bazat pe rezultatele din ultimii ani, cu cumul de puncte.
-  la Campionatele Mondiale de anul acesta NU pot participa jucatorii clasati pe primele 4 locuri; va participa Cornel Burzo, clasat pe locul urmator... ATENTIE, INSCRIEREA TREBUIE FACUTA CAT MAI REPEDE, pana la sfarsitul lunii martie.
-  s-a pus in discutie oportunitatea maririi taxei de viza anuala a cluburilor si a taxelor de legitimare. Au ramas la nivelul de anul trecut.


Asta a fost !
Se pare ca in rest, totu-i in regula: activitatea de pina acum a mers perfect (!) ... si deci poate continua in acelasi fel si de acum incolo. Nu au existat nici un fel de nemultumiri si toti au plecat fericiti ... intorcindu-se fiecare pe la clubul sau.

Radu Baciu