Campionatul European (St. Petersburg, 2 august)


"Europenele" cu cea mai slaba participare romaneasca, din 1990: doi (2) jucatori. Noroc cu Cornel Burzo (5 dan) care a reusit sa se claseze pe locul 9 (in clasamentul general) si locul 3 (in cel european). Este cea mai buna performanta romaneasca in acest concurs, dupa locul 1 (clasament european) - loc 2 in cel general - cistigat de catre Robert Mateescu la Mamaia in 1998 si locul 2 (general si european) cistigat de Mirel Florescu la Podbanske in 1999.
Campionatul European ge Go este un concurs Open la care poate participa oricine, dar clasamentul european se face numai pentru cei a caror nationalitate apartine uneia dintre tarile europene.

Partidele  jucate de Cornel Burzo in concurs.

Ca de obicei, cu aceasta ocazie a avut loc si Congresul Federatiei Europene iar conducatorii federatiei noastre au reusit inca o data (pentru a cita oara, oare ?) sa ne puna intr-o situatie ... jenanta.
Povestea-i lunga, dar intr-o varianta prescurtata ar suna cam asa: Valentin Urziceanu ("responsabil cu relatii externe" al F.R.Go), cel care declara de curind ca s-a retras "de ceva vreme din conducerea federatiei" ... s-a gindit ca a venit timpul sa intre in conducerea Federatiei Europene pe postul de Vicepresedinte; ceva nu a mers insa in demersul sau, asa ca a renuntat sa mai reprezinte Romania (si anul acesta) la Congresul European. Pe de alta parte, pentru ceilalti "reprezentativi" ai F.R.Go, St. Petersburg pare sa fi fost un oras prea departat si situat cu mult prea la Est ... pentru preferintele lor turistice.
In aceasta situatie, obisnuiti de a face totul ca aici ... "de forma" ... conducatorii federatiei l-au delegat pe Cornel Burzo (care se ducea oricum, la concurs) sa ne reprezinte si in Congresul European; nu s-au gindit insa sa-l puna al curent cu ceea ce se va discuta ... asa incit acesta a ajuns acolo fiind "complect pe dinafara" (dupa propria-i expresie) si a votat ca atare. Votul Romaniei a impiedicat luarea unor decizii importante, decizii asupra carora majoritatea celor prezenti cazusera de acord ... atragind comentarii nefavorabile si chiar comparatii jignitoare (cum ar fi apropierea dintre noi si Presdintele Federatiei Italiene, un anume Soletti ... un fel de oaie neagra a Go-ului european). Au existat si voci care au afirmat ca Valentin Urziceanu nu ar fi fost totusi strain de modul de a vota al Romaniei ... idee pe care Cornel Burzo a dezmintit-o insa, in mod public.
Este jalnic faptul ca, din neglijenta (... sau interese personale), cei care "si-au asumat" promovarea Go-ului romanesc reusesc sa umbreasca, in buna masura, realizarile "de pe tabla" ale jucatorilor nostri.


Cupa SAMSUNG - preliminarii (4 august)


In preliminariile celei de-a opta editii a Cupei Samsung au participat 266 de jucatori (174 din Corea, 48 din Japonia, 32 din China, 11 din Taiwan su unul din SUA). Dupa cele cinci runde disputate, 7 jucatori chinezi si 9 coreeni s-au calificat pentru concursul final. Ca si anul trecut, toti japonezii au fost eliminati in preliminarii.


Wangwi - editia 37 (6 august)




Lee Changho

Lee Changho si-a aparat cu succes titlul in fata propriului sau profesor, Cho Hunhyun (challenger), cu scorul de 3-1. Este pentru a opta oara (consecutiv, din 1995) cind Lee Changho detine acest titlu.

Partida 1   2   3   4


Cupa OLIMPIA (Slobozia, 16-17 august)


Locul I:
Cornel Burzo

Locul II:
Cristian Pop

Locul III:
Lucian Deaconu

Concursul - cel mai puternic de pina acum, conform clasamentului GPR - din cei 42 de jucatori prezenti, 20 erau de rang dan (sapte fiind peste 5 dan). Cornel Burzo a dovedit inca o data ca este intr-o forma nebuna : a iesit pe primul loc, fara sa fi pierdut nici o partida.

S-a jucat la Baza Clubului Olimpia si Simbata seara, dupa runda a treia, organizatorii ne-au oferit o friptura si o bere in aer liber (chiar pe stadionul clubului) - in jurul tablelor de go, bineinteles.
A fost foarte cald (la ce ne-am fi putut astepta in toiul lui August ?) iar cazarea a lasat unora un gust destul de amar dar ... a fost gratuita. Cei mai multi au regretat insa ca s-au jucat numai cinci runde.
Durata partidelor (30 min./jucator) a facut ca atmosfera in sali sa fie inca si mai incinsa. Poate ca este bine ca, din cind in cind, sa se faca si astfel de concursuri (rapide) ... cu atit mai mult insa, ar trebui programate macar sase runde ...
Pina la urma ... mai toti ne-am simtit bine ... dar mie mi-a placut cel mai mult cind, dupa terminarea concursului, am vazut citiva copii din Slobozia inghesuind-ul intr-un colt pe Viorel Boboc : voiau ca de acum incolo sa joace mai mult Go, la club.