Partea invizibila a icebergului
Mihai Bîsca
2003-08-23
Pozitia din Dia.1 a aparut recent într-o partida jucata în
concurs. Albul tocmai a jucat suberi cu
. Cum trebuie negrul sa
raspunda ?
Dia. 1
Mutarea "evidenta" este kosumi
din Dia.2. Dar dupa
, albul are continuari bune în A sau B, limitând drastic
teritoriul negrului.
Dia. 2
Este posibil ca mutarea evidenta sa fie si cea corecta, dar în partida, negrul a jucat tsuke ca în Dia.3, urmând un schimb în care albul a trait pe latura, distrugând moyo-ul (schita de teritoriu) adversarului, iar negrul a taiat doua pietre albe, dobândind influenta centrala si pastrând sente.
Dia. 3
Totusi, se simte o lipsa de eficienta a mutarilor negre în
secventa precedenta. De exemplu, daca negrul ar începe cu nozoki
în Dia.4 iar albul ar alege sa ocupe latura, rezultatul final este clar mai
bun pentru negru decât în Dia.3.
Dia. 4
Este însa mai probabil pentru alb sa raspunda la nozoki cu
în Dia.5. În secventa care urmeaza, negrul
pastreaza initiativa si are în vedere o invazie în A.
Dia. 5
Dar în loc de
în diagrama precedenta, albul ar putea
juca
si
în Dia.6. Taietura este
foarte puternica, negrul fiind obligat sa traiasca în colt iar
albul se dezvolta foarte bine pe latura dreapta. Albul ar putea chiar sa joace
înainte de
, pastrându-si astfel optiunea
de a juca el în
...
Dia. 6
Daca negrul încearca sa reziste ca în Dia.7, albul câstiga cu usurinta semeai-ul (lupta între doua grupuri fara ochi).
Dia. 7
Negrul trebuie cu orice pret sa preîntâmpine tâietura
din Dia.6, asa ca va începe prin a juca
în Dia.8, care este sente, apoi va continua cu nozoki în
.
Dia. 8
Dia.8 este în opinia mea cea mai buna varianta pentru ambii jucatori.
Negru
în Dia.9, nu este recomandabil, deoarece taietura
lasa foarte mult aji (posibilitati de joc pentru
adversar).
Dia. 9
De asemenea,
în Dia.10 este probabil neinteresant pentru alb
atâta timp cât nu mai exista continuarea în A.
Dia. 10
O pozitie pe tabla de Go este adesea ca un iceberg. Ceea ce se joaca nu
reprezinta decât o mica parte, vizibila, a lucrurilor care se petrec de
fapt pe goban. Si de multe ori, partea invizibila este cea mai frumoasa...