O partida - O lectie


Partea invizibila a icebergului

Mihai Bîsca
2003-08-23

Pozitia din Dia.1 a aparut recent într-o partida jucata în concurs. Albul tocmai a jucat suberi cu \textwhite{\triangle}. Cum trebuie negrul sa raspunda ?

\inifulldiagram
% Dia. 1
\pos{r}{2}=\white.
\pos{c}{3}=\black.
\pos{d}{3}=\black...
...e.
\pos{q}{17}=\black.
\pos{c}{18}=\black.
\pos{d}{18}=\white.
\showfulldiagram

Dia. 1

Mutarea "evidenta" este kosumi \textblack{1} din Dia.2. Dar dupa \textblack{3}, albul are continuari bune în A sau B, limitând drastic teritoriul negrului.

\inifulldiagram
% Dia. 1 1 - 3
\pos{r}{2}=\white.
\pos{c}{3}=\black.
\pos{d}{3}=...
...e.
\pos{q}{17}=\black.
\pos{c}{18}=\black.
\pos{d}{18}=\white.
\showfulldiagram

Dia. 2

Este posibil ca mutarea evidenta sa fie si cea corecta, dar în partida, negrul a jucat tsuke ca în Dia.3, urmând un schimb în care albul a trait pe latura, distrugând moyo-ul (schita de teritoriu) adversarului, iar negrul a taiat doua pietre albe, dobândind influenta centrala si pastrând sente.

\inifulldiagram
% Dia. 2 1 - 8
\pos{r}{2}=\white.
\pos{c}{3}=\black.
\pos{d}{3}=...
...e.
\pos{q}{17}=\black.
\pos{c}{18}=\black.
\pos{d}{18}=\white.
\showfulldiagram

Dia. 3

Totusi, se simte o lipsa de eficienta a mutarilor negre în secventa precedenta. De exemplu, daca negrul ar începe cu nozoki \textblack{1} în Dia.4 iar albul ar alege sa ocupe latura, rezultatul final este clar mai bun pentru negru decât în Dia.3.

\inifulldiagram
% Dia. 3 1 - 4
\pos{r}{2}=\white.
\pos{c}{3}=\black.
\pos{d}{3}=...
...e.
\pos{q}{17}=\black.
\pos{c}{18}=\black.
\pos{d}{18}=\white.
\showfulldiagram

Dia. 4

Este însa mai probabil pentru alb sa raspunda la nozoki cu \textwhite{1} în Dia.5. În secventa care urmeaza, negrul pastreaza initiativa si are în vedere o invazie în A.

\inifulldiagram
% Dia. 7 1 - 8
\pos{r}{2}=\white.
\pos{c}{3}=\black.
\pos{d}{3}=...
...e.
\pos{q}{17}=\black.
\pos{c}{18}=\black.
\pos{d}{18}=\white.
\showfulldiagram

Dia. 5

Dar în loc de \textwhite{3} în diagrama precedenta, albul ar putea juca \textwhite{1} si \textwhite{3} în Dia.6. Taietura este foarte puternica, negrul fiind obligat sa traiasca în colt iar albul se dezvolta foarte bine pe latura dreapta. Albul ar putea chiar sa joace \textwhite{3} înainte de \textwhite{1}, pastrându-si astfel optiunea de a juca el în \textblack{2}...

\inifulldiagram
% Dia. 8 1 - 11
\pos{p}{2}=\white{9}
\pos{q}{2}=\black{8}
\pos{r...
...e.
\pos{q}{17}=\black.
\pos{c}{18}=\black.
\pos{d}{18}=\white.
\showfulldiagram

Dia. 6

Daca negrul încearca sa reziste ca în Dia.7, albul câstiga cu usurinta semeai-ul (lupta între doua grupuri fara ochi).

\inifulldiagram
% Dia. 9 1 - 6
\pos{r}{2}=\white.
\pos{s}{2}=\white{6}
\pos{c}{3...
...e.
\pos{q}{17}=\black.
\pos{c}{18}=\black.
\pos{d}{18}=\white.
\showfulldiagram

Dia. 7

Negrul trebuie cu orice pret sa preîntâmpine tâietura \textwhite{3} din Dia.6, asa ca va începe prin a juca \textblack{1} în Dia.8, care este sente, apoi va continua cu nozoki în \textblack{3}.

\inifulldiagram
% Dia. 4 1 - 10
\pos{r}{2}=\white.
\pos{c}{3}=\black.
\pos{d}{3}...
...
\pos{c}{18}=\black.
\pos{d}{18}=\white.
\pos{l}{7}=\black{11}
\showfulldiagram

Dia. 8

Dia.8 este în opinia mea cea mai buna varianta pentru ambii jucatori.

Negru \textblack{1} în Dia.9, nu este recomandabil, deoarece taietura \textwhite{6} lasa foarte mult aji (posibilitati de joc pentru adversar).

\inifulldiagram
% Dia. 5 1 - 6
\pos{r}{2}=\white.
\pos{c}{3}=\black.
\pos{d}{3}=...
...e.
\pos{q}{17}=\black.
\pos{c}{18}=\black.
\pos{d}{18}=\white.
\showfulldiagram

Dia. 9

De asemenea, \textwhite{1} în Dia.10 este probabil neinteresant pentru alb atâta timp cât nu mai exista continuarea în A.

\inifulldiagram
% Dia. 6 1 - 2
\pos{r}{2}=\white.
\pos{c}{3}=\black.
\pos{d}{3}=...
...
\pos{c}{18}=\black.
\pos{d}{18}=\white.
\pos{p}{6}=\letter{A}
\showfulldiagram

Dia. 10

O pozitie pe tabla de Go este adesea ca un iceberg. Ceea ce se joaca nu reprezinta decât o mica parte, vizibila, a lucrurilor care se petrec de fapt pe goban. Si de multe ori, partea invizibila este cea mai frumoasa...