Despre simt
Mihai Bâsca
28.09.2003
Am fost întrebat adesea ce este "simtul" în Go ?
Greu de spus...
Probabil ca exista chiar mai multe "simturi", unul strategic, de ansamblu si
unul tactic, legat de o lupta într-o zona restrânsa a tablei. Ca
sa nu mai vorbim despre "simtul formelor" cu care jucatorii educati
si cu experienta îi uimesc pe cei mai noi, sau "simtul punctelor",
care ne poate spune rapid daca suntem în urma sau în fata la
teritoriu. Nu mai continui pentru ca n-as vrea ca jucatorii de Go sa fie
suspectati de un exces de sensibilitate ...
Mai bine sa concretizam.
În pozitia din Dia.1, negrul tocmai a jucat mutarea
,
taind o piatra alba, pe latura de sus. Ce simtiti când vedeti aceasta mutare ?
Sigur, e o mutare agresiva si intentia negrului e clara, de a ataca
simultan grupul alb din dreapta si piatra de pe latura. Dar este aceasta
mutare posibila ? Un "jucator cu simtul formelor" va fi imediat alertat de
aceasta pozitie. Puteti vedea de ce ?
Dia. 1
În Dia.2 slabiciunea coltului negru devine aparenta. Alb
este un tesuji care ameninta sa captureze doua pietre cu
A sau trei pietre cu B. Negrul este "în corzi".
Dia. 2
Singura solutie pentru negru este sa joace
in Dia.3, dar dupa
cele doua pietre negre
din stinga-sus îsi pierd
semnificatia. Partida este a albului.
Dia. 3
* * *
Este clar acum ca
în Dia. 1 nu functioneaza. Dar
cum ar trebui atunci negrul sa joace ?
Negru
în Dia.4 nu este o mutare grozava. În secventa
pâna la
negrul obtine mai putin de 20 de puncte în
colt, iar albul construieste o influenta centrala considerabila care
va actiona pe tot restul partidei.
Dia. 4
Alb
în diagrama precedenta este un punct important. Daca albul
se grabeste sa atace ca în Dia.5, negrul va contraataca si acum
albul are prea multe grupuri slabe pe tabla.
Dia. 5
Si totusi, cum ar trebui sa joace negrul ? O posibilitate este
în Dia.6. Este o mutare calma, cu care negrul îsi
întareste pozitia si asteapta sa vada ce va face
adversarul. Pentru cei tineri: nu este rusine sa cedezi în unele momente
initiativa adversarului, daca jocul o impune. Este mult mai bine sa facem
asa, decât sa fortam o confruntare dezavantajoasa.
Dia. 6
Cum va continua albul ? Simtul strategic spune ca latura de sus este importanta, si atunci albului i-ar place sa joace ca în Dia.6.
Dia. 7
Dar negrul ar putea sa ignore
din Dia.6 si sa
ocupe el latura, ca în Dia.7. Aceasta deoarece alb A nu este sente. Sau,
negrul ar putea lua în calcul o invazie pe latura din stânga.
Dia. 8
Asa ca probabil este mai bine pentru alb sa joace direct
în
Dia.8. Daca negru A, alb B.
Dia. 9
Alb
în diagrama 9 poate parea severa, dar este un
"overplay". Dupa
, negrul are continuari
puternice în A, B si C, astfel ca albul va fi în dezavantaj.