O partida - O lectie
Mihai Bisca 2004-02-29CARE PE CARE
Adesea în partidele de Go dintre jucatori cu "spiritul de lupta" dezvoltat se ajunge la situatii gen "care pe care", unde grupuri adverse se lupta din greu pentru suprematie, iar mutarile tactice ajung sa dicteze în final strategia. În astfel de cazuri nu tebuie sa jucam nici prea "moale", permitând adversarului sa scape prea usor, dar nici exagerat, ramânând vulnerabili la un contraatac.
Dia. 1 ![]()
Sa urmarim pozitia din Dia.1. Albul tocmai a jucat
, o mutare extrem de utila, care separa grupurile negre. Având în vedere zidul alb din stânga tablei si potentialul albului în zona din stânga sus a gobanului, se poate afirma ca negrul este în urma în acest moment.
Cum ar trebui negrul sa joace acum ?
Evident, trebuie sa atace grupul alb de pe latura dreapta, stabilizându-si cit mai repede (si în sente) pietrele din centru, pentru a putea apoi sa se ocupe de grupul slab de pe latura de jos. si toate acestea fara a oferi albului prea mult teritoriu...
Dia. 2 ![]()
În partida s-a jucat ca în Dia.2. Tsuke-ul
e jucat în speranta ca albul va raspunde în A, la care negrul ar juca B, înconjurând grupul alb. Dar albul a jucat cu îndrazneala
. Desi forma sa pare cam "subtire", negrul nu poate sa profite de acest lucru, dupa cum se va vedea în diagramele urmatoare.
Dia. 3 ![]()
Negrul ar dori sa joace warikomi cu
în Dia.3 si daca albul raspunde cu
, dupa
pozitia nu poate fi rea pentru negru.
Dia. 4 ![]()
Dar albul ar juca cu siguranta ca în Dia.4, iar negrul din atacator devine o prada usoara...
Dia. 5 ![]()
În partida s-a jucat ca în Dia.5. Negrul a obtinut ceva tarie centrala iar albul a scapat de griji cu grupul de pe latura dreapta, facând si o forma foarte buna pe latura de sus. Lupta a continuat apoi în centru dar în final albul a câstigat.
Dia. 6 ![]()
Nici hasami-tsuke
în Dia.6 nu este o optiune pentru negru. Dupa
rezultatul e asemanator cu cel din Dia.4.
Exista oare vreo varianta mai buna pentru negru plecând de la pozitia initiala ?
Dia. 7 ![]()
=
Negru
în Dia.7 e o mutare mai severa, dar probabil exagerata. În secventa pâna la
albul isi asigura victoria...
Dia. 8 ![]()
Negrul nu poate juca prea "larg", ca de exemplu
în Dia.8. Dupa
, el este victima unei directii gresite de joc, având acum doua grupuri slabe ce "plutesc" în zona de influenta alba. Partida este pierduta pentru negru...
Dia. 9 ![]()
Mutarea cea mai buna pare sa fie
din Dia.9. Daca albul încearca sa reziste cu
, pozitia devine dificila pentru el. Dupa
albul este capturat.
Dia. 10
![]()
Albul nu poate juca
în Dia.10.
Dia. 11 ![]()
Singura varianta care mai ramâne pentru alb este sa joace ca în Dia.11. Dar cu
negrul reuseste sa închida grupul alb.
Dia. 12 ![]()
În continuare s-ar juca probabil secventa din Dia.12. Albul face viata pe latura, iar negrul joaca în
, pastrând initiativa. Lupta va continua, însa pozitia e mult mai buna pentru negru ca în partida.
* In astfel de pozitii mutarile de lupta "corp la corp" (sau mai bine zis grup la grup) trebuie sa fie extrem de precise, cea mai mica eroare putând însemna sfârsitul partidei, pe când o mutare corecta, echilibrata, nu înseamna decât ca lupta continua...
* * *